Yeni Başlayanlar İçin Özet
JACOBY TRANSFER

    Jacoby Transfer konvansiyonu ilk olarak Oswald Jacoby tarafından bulunmuştur.
    Açan 1 NT açtığı zaman ve Rakip araya girmediği zaman verilecek cevap için belirlenen bir    konvansiyondur.
    Cevapçı 0+ HCP ile elindeki 5'li Majörü, bir altındaki rengi 2 seviyesinde söyleyerek
    kuvvetli ortağına transfer eder. Böylece hem elini anlatması için kendine bir daha konuşma sırası gelir
    hemde kontrat o renge kalırsa, çok puanlı el yere açılmamış olur.


SANZATU AÇIŞLARINA CEVAPLAR

Sanzatu açışına cevap olarak Stayman, Jacoby Transfer, Texas Transfer ve Minör renk transferleri uygulanır.
Stayman sorusuna iki Karo cevabı gelirse de SMOLEN transferleri uygulanır.
Sanzatu açılışına doğrudan dört trefl cevabı GERBER’dir ve sanzatu açana kaç tane ası olduğunu sormaktadır.
Üç sanzatu cevabı oynamak içindir.
Dört Sanzatu cevabı da Kantitatiftir. Açıcı maksimum ise 6NT ye davet eder. (sağdaki rakip araya girmediğinde uygulanır).


Bir Seviyesinde Renk Açışına Cevaplar

Eğer partner bir trefl, bir karo, bir kör veya bir pik açarsa, hatırlanması gereken ilk kural herhangi bir cevap için en azından 6 puana ihtiyacınız olduğudur. Bu da demektir ki; Çoğu zaman en azından 6 puanınız olacak ve bu durumda sağınızdaki rakip pas geçerse cevap vermek zorundasınız. Bu durumda deklareyi sürdürmek sizin sorumluluğunuzdadır. Çünkü partneriniz bir renk açışı yaptığında oldukça kuvvetli bir ele de sahip olabilir.

Yeni Renk Cevapları
En sık rastlanan cevap açıcının renginden büyük bir rengin bir seviyesinde deklare edilmesidir. Bunun için deklare ettiğiniz renkten elinizde en az dört kart bulunmalıdır.
Eğer deklare etmek istediğiniz renk açıcının renginden küçükse bir seviyesinde deklare etmek mümkün olmaz. Bu durumda renginizi göstermek için iki seviyesinde deklare vermeniz gerekir ve bunun için enaz 11 puanlık kuvvetli bir ele sahip olmalısınız.
Nadir durumlarda eliniz yeni bir renkte sıçramalı cevap verecek kalitede olabilir. Buna sıçrayarak renk değiştirme cevabı denir ve en az 17 puan ile minimum beş kartlı renk gerektirir.
Puanlarda üst limitlerin söz konusu olmadığına dikkat edin.
Renklerin büyüklüklerinin iki seviyesindeki cevapların anlamları üzerine nasıl etkidiğini anlamak önemlidir. Örneğin: Eğer partner bir kör deklare etmişse iki karo 11+ puan gösterecekken partnerin bir trefl  deklaresi üzerine verilen iki karo cevabı sıçrama olacak ve 17+ puan gösterecektir.

Majör Renk Arttırmaları
Eğer bir kör veya bir pik ile oyun açmışsa partnerin rengini yükseltmek oldukça istenir bir durumdur. Partner en az beş kart göstermiştir ve böylece onun rengini arttırmak için sadece üç karta ihtiyacınız vardır. Bu durumda koz fitinizin en az sekiz adet olduğundan emin olabilirsiniz. ''beşli majör'' sisteminin büyük avantajlarından biride majör-renk fitinin hızlı bir şekilde bulunabilmesidir.
Eğer bir trefl veya bir karo ile oyun açmışsa partnerin rengini arttırmak ilk öncelik olmamalıdır. Partnerin minör rengini artırmadan önce her zaman bir majör renk deklaresi gibi başka bir cevap araştırın. Bir minör rengi arttırırken en az dört koza sahip olmanız gerekir (tercihan en azından Q-x-x-x kadar iyi). Çünkü partner bir ihtimal dört karta sahip olacaktır ve sadece üç kartı olmasıda muhtemeldir.
Ortağın bir seviyesinde renk açışı sonrasında sanzatu ile cevap vermekte mümkündür. Bir sanzatu cevabı deklarasyonu açık tutmak için kullanılır. Bu deklare, 6-10 puanınız olmasına karşın bir seviyesinde yeni renk gösterme şansınızın olmadığı ve partnerinizin rengini iki seviyesine yükseltemediğiniz durumlarda kullanılır.

2 trefli açışı

23+ puanla açılır. Cevapçının pas geçmeye hakkı yoktur.